Włochy, Rzym: uroczystości dziękczynne za kanonizację św. o. Stanisława Papczyńskiego

W poniedziałek 6 czerwca w Rzymie w bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu kard. Stanisława Dziwisz, metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej za dar nowego świętego o. Stanisława Papczyńskiego.

Wraz z metropolitą krakowskim Eucharystię, w której wzięło udział kilkaset osób koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Ryłko, bp Piotr Jarecki, a także ok. stu marianów z całego świata oraz kapłani diecezjalni i zakonni.

W homilii skierowanej do licznie zebranych wiernych kard. Dziwisz określił św. Stanisława Papczyńskiego “świętym bardzo cierpliwym”, który czekał na wczorajsze wyniesie do chwały ołtarzy ponad trzy wieki. Pomimo tego jest dzisiaj wzorem dla kapłanów oraz przykładem ewangelizacji integralnej. Metropolita krakowski dodał, że nowy święty umiał łączyć posługę słowa z posługą sakramentalną i pełnieniem dzieł miłosierdzia.

Zwracając się natomiast do marianów ks. kardynał zaznaczył, że kanonizacja św. Stanisława Papczyńskiego świadczy o trwałości i aktualności jego charyzmatu, którego są dziedzicami, kustoszami i kontynuatorami: „Kościół potrzebuje waszego świadectwa i waszej służby” – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie homilii kard. Dziwisz podziękował marianom za szerzenie kultu Bożego miłosierdzia w wielu krajach, zapraszając do modlitwy w intencji papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Podczas Mszy św. w procesji do ołtarza dary ofiarne niosła rodzina z Ełku, która doświadczyła cudu, a który posłużył do beatyfikacji Stanisława Papczyńskiego w 2007 roku w Licheniu (nieoczekiwane ożywienie dziecka w łonie matki). Asystę liturgiczną tworzyli seminarzyści mariańscy z Kamerunu, Rwandy, Brazylii i Stanów Zjednoczonych, natomiast oprawę muzyczną zapewnił chór z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie.

Na zakończenie Mszy św. odczytano list Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy skierowany do marianów, w którym Prezydent RP podziękował za wspólną modlitwę podczas kanonizacji i życzył wielu łask Bożych dla Zgromadzenia. Następnie przełożony generalny ks. Andrzej Pakuła MIC podziękował wszystkim czcicielom św. Stanisława Papczyńskiego z całego świata za wspólne przeżywanie jego kanonizacji.

Jako wyraz wdzięczności od marianów, kard. Stanisław Dziwisz otrzymał od Ojca Generała ręcznie malowany obraz nowego świętego, którego oryginał wykonał p. Wieńczysław Pyrzanowski.

Ostatnim elementem wieczornych uroczystości było zaproszenie skierowane przez ks. Andrzeja Pakułę do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych, które będą miały miejsce w dniu 10 września br. w Licheniu, a którym będzie przewodniczył kard. Stanisław Ryłko.Ks. Łukasz Wiśniewski MIC