Prezydenci Polski i Litwy wezmą udział w beatyfikacji założyciela zakonu marianów

Prezydenci Polski i Litwy: Lech Kaczyński i Valdas Adamkus wezmą udział w uroczystościach beatyfikacyjnych założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, ojca Stanisława Papczyńskiego, które w połowie września odbędą się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

„Mamy już potwierdzenie obu prezydentów, że przyjadą na uroczystość wyniesienia na ołtarze naszego Sługi Bożego” – powiedział rzecznik prasowy licheńskiego Sanktuarium, ksiądz Zbigniew Krochmal ze zgromadzenia marianów.

Obecność prezydenta Litwy ksiądz Krochmal tłumaczy tym, iż zmarły trzysta lat temu Stanisław Papczyński żył w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. „Ponadto na Litwie nasze zgromadzenie mocno się zakorzeniło i przetrwało w podziemiu czasy, gdy kraj ten był częścią Związku Radzieckiego” – tłumaczy ksiądz Krochmal.

Z Litwy pochodził także arcybiskup Jerzy Matulewicz, który w 1909 roku odnowił skazane przez zaborców na wymarcie Zgromadzenie Księży Marianów i sam został jego członkiem. W 1987 roku Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

Beatyfikacyjną Mszę świętą, podczas której ojciec Papczyński zostanie wyniesiony na ołtarze, odprawi 16 września Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Tarcisio Bertone. Opiekujący się od 1949 roku Sanktuarium Księża Marianie spodziewają się, że w uroczystościach weźmie udział około sto tysięcy osób.

Uroczystości beatyfikacyjne będą największym zgromadzeniem religijnym w Licheniu od czasu pielgrzymki w 1999 roku papieża Jana Pawła II, który w obecności około 200 tys. wiernych poświęcił wówczas powstającą tutaj bazylikę. Rocznie licheńskie Sanktuarium odwiedza około półtora miliona osób.

Ojciec Papczyński będzie czwartym błogosławionym marianinem. Obok arcybiskupa Matulewicza beatyfikowani są także dwaj męczennicy ostatniej wojny – księża: Jerzy Kaszyra i Antoni Leszczewicz.