Polska: List okolicznościowy Prezydenta RP z okazji uroczystości dziękczynnych w Licheniu

W sobotę 10 września w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, odbyły się ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za kanonizację o. Stanisława Papczyńskiego. Z tej okazji okolicznościowy list do zebranych w licheńskiej bazylice wystosował Prezydent RP p. Andrzej Duda. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, 10 września 2016 roku

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystej Mszy św. za dar kanonizacji
bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego
w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej
w Licheniu

Eminencjo Księże Kardynale!
Ekscelencjo Księże Biskupie!
Czcigodni Księża Marianie! Czcigodni Kapłani!
Szanowni Państwo! Drodzy Pielgrzymi!

Dzisiejsza uroczystość w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizację bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego. To nie pierwsza okazja, aby podziękować za dar jego życia i osoby. W czerwcu tego roku uczestniczyłem wraz z Małżonką w uroczystości kanonizacyjnej w Rzymie. To wielkie przeżycie duchowe, które pozwala bezpośrednio doświadczyć powszechności Kościoła.

Przed dziewięciu laty właśnie tutaj – w Licheniu – odbyła się beatyfikacja Ojca Stanisława pod przewodnictwem legata papieskiego kardynała Tarcisio Bertone, zaś pośród pielgrzymów był także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. I dziś ponownie stajemy w tym sanktuarium, aby dziękować za wyniesienie na ołtarze naszego rodaka, ale i prosić za Jego wstawiennictwem o pomyślność dla naszej Ojczyzny i narodu.

To dobrze, że w Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski możemy cieszyć się takim patronem. Wierzę, że ten gorliwy patriota, głosiciel sprawiedliwości społecznej i znakomity kaznodzieja, jedna z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Rzeczypospolitej stanie się także życiowym wzorem dla wielu współczesnych.

Życzę wszystkim licheńskim pielgrzymom oraz Zgromadzeniu Księży Marianów, aby czerpali z tego wielkiego dziedzictwa. Życzę Państwu radosnego świętowania i wszelkiego dobra.

Z wyrazami szacunku i sympatii


Andrzej Duda