Polska, Licheń: portret beatyfikacyjny o. Papczyńskiego pozostanie na frontonie bazyliki

Obraz beatyfikacyjny założyciela zakonu marianów, błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego, który w niedzielę został wyniesiony w Licheniu na ołtarze, pozostanie przez rok na licheńskiej bazylice.

„Chcemy, żeby portret błogosławionego pozostał na bazylice do pierwszej rocznicy beatyfikacji. Widoczny z daleka wizerunek będzie budził zainteresowanie pielgrzymów. Będzie więc okazja, żeby mówić im o ojcu Stanisławie, bo na pewno nie wszyscy znają dobrze tę postać” – powiedział kustosz licheńskiego Sanktuarium, którym od 1949 r. opiekują się marianie, ks. Wiktor Gumienny.

Mierzący osiem na ponad sześć metrów obraz zawieszono na dwóch kolumnach świątyni, na wysokości prawie 40 metrów. Do niedzielnej mszy św. był on zasłonięty białą tkaniną. W momencie ogłoszenia o. Papczyńskiego błogosławionym, portret odsłonięto wiernym.

Namalowany przez amerykańską artystkę wizerunek błogosławionego powstał na podstawie jego dawnych portretów, w tym także namalowanego za jego życia, a także w oparciu o badania czaszki Papczyńskiego, przeprowadzone po tegorocznej ekshumacji, jaka odbyła się w ramach procesu beatyfikacyjnego.

Na portrecie beatyfikacyjnym błogosławiony o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński ubrany jest w biały habit, jakie nosili marianie przez ponad 200 lat. W lewej ręce trzyma książkę zatytułowaną „Norma vitae”, czyli „Reguła życia”, którą zakonnik spisał dla swojego zgromadzenia. W prawej ręce natomiast trzyma krzyż z pasyjką.

„Wykonawcy zapewnili nas, że wielkoformatowy wydruk portretu wykonany jest z odpornego materiału, który powinien przetrzymać zmienne warunki atmosferyczne i przetrwać w dobrym stanie kilkanaście miesięcy na otwartym powietrzu” – tłumaczył ks. Gumienny.

żródło: Biuro Prasowe Sanktuarium