Kamerun: Uroczystości pobeatyfikacyjne w afrykańskiej misji Atok

Uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji naszego Zalożyciela, bł. ojca Stanisława Papczyńskiego rozpoczęły się w sobotę wieczorem 20 października 2007 r. nabożeństwem fatimskim, któremu przewodniczył bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doume Abong Mbang. Msza św. rozpoczęła się o godzinie 18.00. Oprócz naszych parafian w nabożeństwie uczestniczyli księża i siostry z sąsiednich misji – w sumie 25 osób. Po Eucharystii, podczas procesji wokół kościoła z figurą Matki Bożej Fatimskiej, odmawialiśmy rożaniec, tajemnice światła.

Zazwyczaj procesja fatimska odbywa się na rozległym terenie naszej misji, gdzie jest miejsce przygotowane pod budowę drogi krzyżowej, ale ze względu na deszcz, który padał przez ponad pół dnia, nie dało sie tam pójść. Jednak procesja wokół kościoła też miala swój urok. Wszyscy nieśli zapalone świece, a sama figura była oświetlona pochodniami. Ludzi było bardzo dużo, tak że zrobił się wokół kościoła świetlany krąg. Po procesji ci, którzy uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych w Licheniu, podzielili się swoimi przeżyciami. Było nas cztery osoby. Ja rozpocząłem (ks. Krzysztof Pazio MIC – przyp. red.), potem mówił ks. Grzegorz Myłek MIC, następnie brat Yves Oumarou MIC, nasz kleryk – Kameruńczyk, oraz ks. biskup Jan. Nasza wieczorna modlitwa zakończyła się po godzinie 21.00. Później była kolacja.

W niedzielę na uroczystą Mszę świętą przyjechał nuncjusz apostolski w Kamerunie ks. bp Elizeo Antonio Ariotti. Przybyło także wielu księży i sióstr pracujących w Kamerunie. Mszę pod przewodnictwem nucjusza koncelebrowalo 19 księży. Obecnych było też ponad 30 sióstr z różnych zgromadzeń. Na początku Mszy nuncjusz dokonał intronizacji obrazu bł. Stanisława Papczyńskiego. Następnie w czasie homilii ukazał postać nowego błogosławionego, jako człowieka głębokiej modlitwy, zatopionego w tajemnicę Niepokalanego Poczęcia NMP, realizującego miłość bliźniego poprzez angażowanie się na rzecz ubogich, a także przez modlitwę za zmarłych, którzy oczyszczają swoją duszę w czyśćcu.

Nuncjusz postawił bł. Stanisława jako wzór życia chrześcijańskiego, aktualny dziś zarówno dla Europejczyków jak i ludzi Afryki. Po komunii biskup Jan Ozga dokonał intronizacji relikwi bł. Stanislawa w kaplicy jemu poświęconej. Po modlitwie w ciszy, siostry i księża ucałowali relikwie, a następnie po błogosławieństwie, każdy mógł podejść i uczcić nowego błogosławionego. Uroczystości zakończyły się wspólnym posiłkiem w sali parafialnej.

ks. Krzysztof Pazio MIC
misja Atok, Kamerun