Białoruś, Mińsk: uroczystości dziękczynne za kanonizację o. Stanisława Papczyńskiego

W dniu 13 października w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Mińsku (BY) w ramach diecezjalnego spotkania księży i osób życia konsekrowanego odbyła się uroczystość dziękczynna za dar kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Następnie ks. Paweł Fiedorowicz MIC podczas konferencji przybliżył osobę o. Stanisława i charyzmat Zgromadzenia Marianów. Po wystąpieniu ks. Pawła i adoracji Najświętszego Sakramentu celebrowana była Msza św., której przewodniczył ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, pasterz archidiecezji mińsko-mohylewskiej.


Homilię wygłosił ks. Mikhail Tsviachkouski MIC, przełożony białoruskiego wikariatu, który zwracając się do zebranych księży i sióstr podkreślił dwa ważne aspekty w życiu o. Papczyńskiego: przepowiadanie Słowa Bożego i modlitwę.


Następnie ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz dokonał poświęcenia obrazu przedstawiającego św. Stanisława Papczyńskiego i bł. Jerzego Matulewicza. Na zakończenie liturgii pasterz diecezji podziękował marianom za duszpasterską posługę w parafii i zorganizowanie tej uroczystości.


Natomiast w piątek 14 października wieczornej Eucharystii przewodniczył ks. bp Jerzy Kasabucki, biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Na początku Mszy św. ks. Aliaksandr Shamrytski MIC, proboszcz parafii, wniósł relikwie św. Stanisława Papczyńskiego.


W trakcie homilii bp Jerzy Kasabucki uwypuklił działanie i obecność Opatrzności Bożej w życiu o. Papczyńskiego, jak również w dziejach Zgromadzenia. Na zakończenie Mszy św. wierni mogli oddać cześć św. o. Stanisławowi poprzez ucałowanie relikwii. Po Eucharystii relikwiarz został umieszczony na specjalnie przygotowanym miejscu, aby wierni mogli przez wstawiennictwo św. Stanisława zanosić do Boga swoje podziękowania i prośby.

ks. Paweł Fiedorowicz MIC